Herbaty świata w słodyczach

Herbaty świata w słodyczach

Herbaty świata i słodycze

Połączenie takie jak słodycze i herbaty świata, choć wciąż egzotyczne staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne i to nie tylko wśród miłośników tego napoju. Liczba osób, które słyszały i próbowały zielonego KitKata w różnych odmianach, babeczek z zieloną herbatą lub słodkich pałeczek Poky rośnie każdego dnia. Większość z tych słodyczy pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni słynącego z zamiłowania do herbaty i ekstrawaganckich słodyczy. Czy jednak słodycze te mogą zachowywać zdrowotne właściwości samej herbaty? A jeśli tak to jakie?

Królowa japońskich słodyczy

Najpopularniejsze wśród słodyczy herbacianych są właśnie zielone słodycze z Dalekiego Wschodu. Są one produkowane z zielonej herbaty o nazwie matcha. Jest to zmielona na drobny proszek zielona herbata wysokiej jakości, pochodząca z zacienionych plantacji. Służy przede wszystkim do przygotowywania naparu, tradycyjnie używanego przy ceremonii herbacianej. Od dawna jednak herbata z gorszej jakości liści używana była także do celów kulinarnych.
To, co decyduje o tym, jak ogromną popularnością cieszy się obecnie ta zielona herbata, to jej właściwości zdrowotne. To przede wszystkim jedno z największych źródeł antyoksydantów w przyrodzie. Są to substancje, które spowalniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko zachorowalności. Jest tak dlatego, że matcha zastosowana do naparu daje nam takie same korzyści jak zwyczajna herbata, ale ponieważ spożywamy ją w całości, to przyswajamy więcej zawartych w niej składników odżywczych.

Zbyt piękne by było prawdziwe

Niestety wysoko przetworzona żywność, taka jak batoniki czy ciasteczka nie jest zbyt zdrowa. Niewielka ilość dodanej matchy nie może tego zrównoważyć, ale istnieją również alternatywy. Choć pewnie nie dostaniemy ich w supermarkecie, to powinien ją mieć w swojej ofercie każdy dobrze zaopatrzony sklep z herbatami. Świetnym pomysłem jest zakup czekolady z herbatą. Sama czekolada zawiera w sobie katechiny, czyli przeciwutleniacze, które znajdujemy również w herbacie. To połączenie ma więc solidne działanie przeciwzapalne. Do czekolady dodawane są różne odmiany herbaty, więc jeśli nie jesteśmy fanami akurat herbat zielonych to mamy do wyboru herbaty niebieskie, czerwone czy popularny na Zachodzie earl grey . Jeśli jesteśmy zaś w drodze i nie mamy możliwości napicia się ulubionej herbaty, warto rozważyć zakup cukierków herbacianych. Nie są one tak zdrowe, jak sama herbata, ale mają charakterystyczny herbaciany smak.

Czy można zastąpić słodycze

Najlepszym sposobem na przyswojenie sobie przeciwutleniaczy zawartych w herbacie jest oczywiście po prostu parzenie jej. Nie zawiera ona żadnych kalorii, a popijanie jej daje również wiele przyjemności. Odmian herbaty jest tak wiele, że smakować ją można bez końca. Może warto więc część słodyczy zastąpić po prostu tym naparem? W sklepach specjalistycznych znaleźć można specjalne zestawy herbat, które pozwolą się w nim rozkochać. Jeśli szukamy zaś prezentu, to są one świetną, zdrową alternatywą dla bombonierek.